TX Nefario - шаблон joomla Форекс

Koçluk modülümüzün temeli olan Koçluk Yetkinliklerinin aktarılması, sınıf ortamında kullanılarak modellenmesi, daha sonra da katılımcılar tarafından uygulanılarak öğrenilmesi şeklinde tasarlanmıştır.

Koçluğu lineer bir süreç olmaktan çıkaran ve yöneticinin sadece belli durumlarda değil, her an ve her durumda, hatta iş dışı iletişimlerinde de kullanabileceği bir araç haline getiren bu yetkinlikler, başarılı bir yönetici koçun üstün performans ve sonuca yönelik davranışsal değişim yaratmada en önemli silahlarıdır. Çalışmalarımızda katılımcıların kendilerini ve iletişimde oldukları çalışanlar dahil herkesi birer insan olarak tanımaları ve kurdukları ilişkileri hem sonuçlara yönelik, stratejik, sosyal olarak yönetebilmelerine odaklanılmaktadır.

Yönetici Koçluğu proramları hemen sonuç üretme potansiyeline sahip programlardır. Yöneticilerin edindikleri yetkinlik ve beceriler:

  • Kendi potansiyelini ve bloklarını fark etmek,
  • Yönetim becerilerini geliştirmek ve koçluk tuzaklarını fark ederek aşmak,
  • Çözüm odaklı, yüksek iletişimli, katılımcı takımlar oluşturmak,
  • Koçluktan en fazla yararlanma potansiyeline sahip olanlar için koçluk programları oluşturmak,
  • Olumlu değişimi destekleyen ve buna yol açan biçimde geri bildirimde bulunmak,
  • Astlarına bireysel becerilerini ve yetkinliklerini arttıracak şekilde koçluk yapmak,
  • Performans ölçümü ve yönetimi için rakamsal hedeflerle kısıtlı kalmak yerine bunları destekleyen ve bütünsel başarıya katkıda bulunan davranışları belirlemek ve cesaretlendirmek.

Yönetici Koçluğu programları, katılımcılara sadece iş yaşamı ile ilgili beceriler kazandırmayı amaçlamaz. Programın en etkili yanı, katılımcıların kendileri ve başkaları hakkındaki varsayım, önyargı ve koşullanmalarının farkına varmaları, kendi davranışlarının koçluk yaptıkları çalışanları ve  başkaları üzerinde aslında nasıl etki yarattığını deneyimsel olarak görmeleridir.

 

 

>> Form